ARiMR informuje, iż będzie przyznane więcej pieniędzy na sfinansowanie wniosków złożonych zimą br. na "Modernizację gospodarstw rolnych". Wszystko dzięki nowelizacji rozporządzenia, która weszła na początku lipca tego roku.

5 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1297).

Polecamy: Powódź 2018: Grzegorz Biedroń: ważne, by uniknąć zaniżania strat [wideo]

Zapewnia ona zwiększenie m.in. limity dostępnych środków finansowych na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu czyli tzw. obszarem D, na lata 2018-2020.

Całkowity limit środków finansowych wzrósł z 609 467 898 euro do 755 175 874 euro i stanowi obecnie równowartość ok. 3,2 mld zł.

-Dzięki tej zmianie wsparcie otrzyma dodatkowo ok. 3,6 tys. beneficjentów, którzy złożyli wnioski w ramach przeprowadzonego w dniach 19 lutego - 20 marca 2018 r. naboru wniosków. Na opublikowanych 18 czerwca 2018 r. listach, określających kolejność przysługiwania pomocy w naborze z 2018 roku na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych" w limicie dostępnych środków mieściło się 11 986 wniosków. Dzięki nowelizacji rozporządzenia, wsparciem zostanie objęte 15 539 wniosków. Liczba ta będzie ulegać zmianom ze względu na zmieniający się kurs wymiany euro na złote oraz toczący się proces weryfikacji wniosków - czytamy na stronie ARiMR

Polecamy: Gdzie największe zniszczenia w gminie Dobra? Samorządowcy wizytowali region [zdjęcia/wideo]

Wsparcie przyznawane jest w postaci dofinansowania kosztów poniesionych na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Może on być wyższy i wynieść 60%, ale tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.

Na co można otrzymać pieniądze? Dofinansowanie przyznawane jest m.in. na inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu. Maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem - maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: ARiMR.gov.pl