Kiedy stosuje się laserowe cięcie metalu? Zalety i zastosowanie

Laserowe wycinanie jest obecnie bardzo popularne. Technika laserowego cięcia jest wszechstronna i za jej pomocą można przygotowywać wycięcia różnych materiałów. Wśród nich znajdują się również różne gatunki metali.

Na czym polega laserowe cięcie metalu?

Technika laserowego cięcia metalu polega na zastosowaniu specjalnych urządzeń dedykowanych do prac tego typu. Są to zaawansowane lasery o dużej mocy, które mogą szybko i precyzyjnie przecinać elementy i wycinać w nich różne wzory zgodnie z projektem.

Jako że laserowe cięcie metalu odbywa się metodą skomputeryzowaną, jest ono całkowicie automatyczne i bezpieczne, a także pozwala na uzyskanie dokładnego odwzorowania wycięć w projekcie.

Jakie metale można wycinać?

Za pomocą techniki wycinania laserowego można obrabiać różne rodzaje metali. Najczęściej technika stosowana jest do:

  • blach ze stali nierdzewnej
  • blach ze stali węglowej
  • blach aluminiowych

Wycinanie można prowadzić w blachach mających nawet do kilkunastu milimetrów grubości w zależności od materiału.

Kiedy warto wybrać laserowe cięcie metalu?

Obecnie laserowe cięcie metalu jest bardzo popularną metodą obróbki metali. Chociaż jest droższa od standardowego cięcia z użyciem zwykłych narzędzi mechanicznych, to jednak ma wiele dodatkowych zalet.

Przede wszystkim cięcie laserowe jest bardzo dokładne, precyzyjne, szybkie, a także bezpieczne. Daje ładnie wykończone krawędzie, które nie wymagają dalszej obróbki. Metoda ta bardzo dobrze nadaje się również do wykonywania niewielkich detali.