• Komendant Wojewódzki Policji inspektor Roman Kuster składa życzenia wszystkim Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Policji. Obchody Święta Policji w Małopolsce w cieniu epidemii.
  Policję Państwową powołano 24 lipca 1919 r. Miała ona stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II...
 • Komendant Wojewódzki Policji inspektor Roman Kuster składa życzenia wszystkim Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Policji. Obchody Święta Policji w Małopolsce w cieniu epidemii.

  Policję Państwową powołano 24 lipca 1919 r. Miała ona stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca Świętem Policji. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę powstania formacji.

  Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Bazylice Archidiecezjalnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, która odbyła się w niedzielę, 19 lipca 2020 r. o godz.10.00. Nabożeństwu, w obecności pocztu sztandarowego KWP w Krakowie, przewodniczył biskup Janusz Mastalski. Mszę celebrował także ks. prałat Jacek Urban – dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej, ks. dr Paweł Mielecki - kapelan garnizonu małopolskiego Policji oraz ks. Krzysztof Bogdał - kapelan komendy miejskiej i komendy powiatowej Policji w Krakowie. W uroczystej mszy uczestniczył Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski, kierownictwo małopolskiej Policji z Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie insp. Romanem Kusterem na czele, policjanci i pracownicy cywilni Policji.

  23 lipca 2020 r. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Robert Strzelecki, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko i inspektor Rafał Leśniak z okazji 101 rocznicy powołania polskiej Policji Państwowej, w asyście Kompanii Honorowej złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających poległych policjantów. Wieńce zostały złożone przed Krzyżem Martyrologicznym i Obeliskiem znajdującymi się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Miejsca te są poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy byli jeńcami obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje i zostali zamordowani przez NKWD w 1940 roku.
  Kwiaty zostały również złożone przed tablicą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego. Hołd oddano także policjantom poległym w służbie, których tablice epitafijne znajdują się na Ścianie Pamięci w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Delegacja policjantów z KWP w Krakowie udała się również na Krzemionki, gdzie na terenie dawnego obozu w Płaszowie złożyła wieńce przed Obeliskiem upamiętniającym egzekucję 40 „granatowych policjantów” - żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców na przełomie lat 1943-44.

  W tym roku, z powodu pandemii, nie odbędą się wojewódzkie uroczystości z okazji Świat Policji. Wręczanie odznaczeń państwowych i resortowych oraz awansów na wyższe stopnie policyjne w KWP w Krakowie odbywać się będzie w reżimie sanitarnym w kameralnym gronie wyróżnionych.
  W Małopolsce mianowano ogółem: w korpusie oficerów Policji – 100 funkcjonariuszy, w korpusie aspirantów Policji - 866 funkcjonariuszy, w korpusie podoficerów Policji - 840 funkcjonariuszy, a w korpusie szeregowych Policji – 479 funkcjonariuszy. Złotym medalem za Długoletnią Służbę odznaczono 11 osób, srebrnym - 64 i brązowym - 10. Ponadto złotą odznaką Zasłużony Policjant uhonorowano 3 funkcjonariuszy, srebrną - 10 osób, a brązową – 52.

  Gratulujemy !