turysta na szlaku

Wakacje trwają, a spędzenie letniego wypoczynku w Powiecie Limanowskim to świetny wybór i wiele możliwości. Rejon ten to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Małopolski. Większą jego część zajmuje Beskid Wyspowy, natomiast jego część południowa obejmuje północne stoki Gorców z Gorczańskim Parkiem Narodowym. W ciągu trwającego przez cały rok sezonu turystycznego turyści znajdują tu bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe, wyjątkowe nagromadzenie chronionych terenów leśnych, zdrowe, ekologiczne sady obfitujące w świeże, soczyste owoce i brak zanieczyszczeń przemysłowych.

Dzięki charakterystycznemu ukształtowaniu Beskidu Wyspowego z górą Mogielicą (1171 m) i Gorców z Turbaczem (1310 m) występuje tu również bogata i urozmaicona sieć szlaków turystycznych.

Na wyjątkowy charakter i popularność Limanowszczyzny ma niewątpliwie wpływ również bogactwo dziedzictwa kulturowego, tradycje oraz liczne zabytki architektury sakralnej. Warto podkreślić, że przez powiat limanowski wiedzie Szlak Architektury Drewnianej, na którego trasie znalazły się liczne kościoły, kapliczki, zabudowania dworskie oraz wiejskie domy. Wiek najstarszych z nich sięga nawet XV stulecia. Godne polecenia i warte odwiedzenia są również: Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej , Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu oraz opactwo ojców Cystersów w Szczyrzycu. W wielu miejscowościach zachowały się wyjątkowe przykłady małopolskiej architektury dworskiej: zespoły parkowo-pałacowe w Laskowej (dwór, kaplica, spichlerz), w Kamienicy (pałac i park), w Niedźwiedziu (willa Władysława Orkana – „Orkanówka”) XVII – wieczny dwór w Świdniku (gmina Łukowica).

Jak zaplanować, aktywny tydzień spędzając wakacje lub urlop w powiecie limanowskim? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji:

7 dni w powiecie