To już 12 edycja kampanii no promil – no problem w Małopolsce. Gmina Mszana Dolna od kilku lat aktywnie włącza się w szerzenie przesłania akcji, które jest bardzo proste, a jednocześnie niezwykle potrzebne. Zobacz szczegóły.

Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy. Nie chcemy wprowadzać prohibicji! Chcemy bezpieczniejszych dróg, po których chodzą nasze dzieci, po których jeździmy. Chcemy, aby kierujący pojazdem zawsze był trzeźwy - bo życie naszych bliskich jest ważniejsze, niż chwilowa przyjemność promilowego kierowcy - podkreślają inicjatorzy kampanii.

W tym roku szczególną uwagę w kampanii zwrócono na współdziałanie dla osiągnięcia pożytecznego dla wszystkich celu. W dniu 25 października w Urzędzie Gminy Mszana Dolna zebrały się trzyosobowe reprezentacje 12 szkół gminnych. W ich skład weszli przedstawiciele samorządów uczniowskich i liderzy w swoich środowiskach szkolnych. Koncentrując się na przesłaniu kampanii no promil – no problem, poprzez zajęcia integracyjne, szkolenie na temat zasad dobrej współpracy i roli liderów, a także warsztaty kreatywności młodzi ludzie zdobywali nowe doświadczenia. Wspólnie poszukiwali sposobów reagowania na zagrożenie, jakie stwarzają osoby nietrzeźwe na drogach, uczyli się podejmowania decyzji, odpowiedzialności za siebie i innych. Zajęcia z młodzieżą przeprowadzili profesjonalni trenerzy: Renata Knez, Gabriela Obszyńska i Piotr Krawczyk. Sprawnie wykorzystując przygotowane wcześniej materiały kampanii w formie filmów, prezentacji multimedialnych, bajek profilaktycznych, ulotek, alkoholowych liczydełek i gadżetów kampanii, trafnie dobierając metody prowadzenia zajęć utrzymali uwagę i zaangażowanie uczestników na wysokim poziomie. Było głośno, kolorowo, wesoło, a czasem refleksyjnie. Młodzież pracowała w skupieniu.

Polecamy:Limanowska delegacja na obchodach Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej

Ciekawym elementem warsztatów było wspólne oglądanie filmu o tematyce związanej z tematem kampanii z zastosowaniem „stop klatki” i dyskutowanie na gorąco postaw i zachowań bohaterów. Dyskusję moderowała prowadząca warsztat. Zależało jej na wyostrzeniu kwestii odpowiedzialności, zaakcentowaniu znaczenia autorytetu i prawdziwej przyjaźni, która czasem domaga się głośnego i kategorycznego powiedzenia NIE – dla dobra przyjaciela. To ćwiczenie pomogło poznać mechanizmy psychologiczne zachowania ludzi w sytuacjach presji towarzyskiej, natarczywego namawiania, wywierania niepożądanego nacisku. Wskazało również na potrzebę wcześniejszego przygotowania się do reagowania w takich sytuacjach, przemyślenia strategii działania i umocniło wewnętrzne przekonanie o słuszności odmowy wejścia do pojazdu, który ma zamiar prowadzić kierowca po spożyciu alkoholu. Prowadzący starali się przekazać misję kampanii odpowiadając na pytania i rozwijając kwestie poruszone przez młodzież. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, a nawet krótkiego wystąpienia kuglarza.

Polecamy:Policja ostrzega: w długi weekend zachowajmy szczególną ostrożność i uważajmy na kradzieże

Cieszę się, że dyrektorzy szkół zwrócili uwagę na kampanię no promil – no problem. Dziękuję szkolnym koordynatorom kampanii i paniom z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pomoc w organizacji warsztatów. Jestem pod wrażeniem dużej wiedzy, zaangażowania i kreatywności naszej młodzieży. To był dla nich dzień ciężkiej pracy. Wyszli zmęczeni, ale myślę, że pozytywnie nakręceni do pracy w swoich środowiskach. Jestem pełna nadziei, że doświadczenia z warsztatów będą przydatne w wielu sytuacjach życiowych. Spotkanie uczniów różnych szkół sprzyjało wzajemnemu inspirowaniu się. Pozostaje sprawdzić w praktyce, czy nastąpi pożądany efekt synergii, jako rezultat zorganizowanej pracy zespołowej – podsumowuje Anna Petrycka – ambasadorka kampanii no promil no problem w gminie Mszana Dolna.

Warsztaty dla szkolnych liderów to jeden z wielu elementów kampanii no promil- no problem w gminie. W oparciu o udostępnione przez inicjatorów kampanii scenariusze zostaną również przeprowadzone zajęcia profilaktyczne w szkołach. Uczniowie wezmą także udział w konkursach tematycznych i podejmą wspólne działania z Wydziałem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Udział w kampanii no promil no problem wpisuje się w realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba objął wydarzenia kampanii honorowym patronatem.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło, fot. : UG Mszana Dolna