Od 13 do 15 września 2019 r. w Skrzydlnej w gminie Dobra uroczyście obchodzono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zobacz szczegóły!

W piątek, 13 września, miała miejsce Msza Święta, sprawowana na cmentarzu wojennym, w intencji ofiar tego krwawego konfliktu z lat 1939-1945.W sobotnie popołudnie w sali pod kościołem parafialnym zebrali się licznie mieszkańcy miejscowości i okolic, by wziąć udział w sesji historycznej poświęconej wydarzeniom wojennym na tych terenach. W niedzielę, podczas uroczystej Mszy Świętej poświęcono ufundowaną na nowo tablicę pamiątkową ku czci ułanów Dywizjonu Rozpoznawczego 10. Brygady Kawalerii, walczących w bitwie o Skrzydlną 5 września 1939 r.

Sesja historyczna, kulminacyjny element obchodów rocznicy, została zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej, pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Partnerami i organizacjami wspierającymi przedsięwzięcie były: Gmina Dobra, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej, Parafia pw. Św. Mikołaja w Skrzydlnej, Akcja Katolicka w Skrzydlnej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, Stowarzyszenie „Odwach” z Poznania, Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzydlnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Przenoszy.

Sesję rozpoczęła, witając w imieniu organizatorów zebranych i zaproszonych gości, p. Małgorzata Lis. Panele z referatami moderował dr Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN. Wystąpili prelegenci – historycy i regionaliści, prezentując następujące tematy:

  • dr Piotr Sadowski (Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu) – Działania wojenne w Skrzydlnej i okolicach we wrześniu 1939 r.
  • dr inż. arch. Łukasz Stożek (Politechnika Krakowska) - Żołnierze Dywizjonu Rozpoznawczego 10. Brygady Kawalerii w walkach o Skrzydlną, w świetle dokumentów archiwalnych Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz badań terenowych
  • Michał Różyński (Stowarzyszenie „Odwach” z Poznania) - 10. Pułk Dragonów – spadkobierca tradycji ułanów ze Skrzydlnej
  • Przemysław Bukowiec (historyk, regionalista, nauczyciel w ZPO Słopnice) - Skrzydlański Długosz – Józef Konieczny, życie i twórczość
  • dr Dawid Golik (IPN Kraków) - Pacyfikacja Podlesia przez Karną Kompanię SS Matingena
Polecamy: Mszana Górna: Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej. Pięć osób w szpitalu

Nie zabrakło również pełnych wzruszenia wspomnień osób będących naocznymi świadkami tragicznych wydarzeń zwłaszcza roku 1944, kiedy spacyfikowana została Porąbka, Podlesie i Gruszowiec. Szczególnie dramatycznymi opisami podzieliły się panie: Maria Markiewicz z Porąbki i Janina Wójcik ze Skrzydlnej.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa w intencji ofiar II wojny światowej, której przewodniczył ks. dr Marek Krupa, proboszcz parafii w Skrzydlnej. Wyraził on również nadzieję, że to spotkanie stanie się przyczynkiem do kolejnych, podobnych. Sesji historycznej towarzyszyła okolicznościowa wystawa „Ocalić pamięć. Skrzydlna 1939–2019” oraz prezentacja broni, umundurowania i eksponatów wojennych. Ponadto członkowie Stowarzyszenia „Odwach” zaprezentowali mundury Dywizjonu Rozpoznawczego 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej płk. Stanisława Maczka i 10. Pułku Dragonów. Dywizjon rozpoznawczy brał czynny udział w walkach obronnych na terenie Skrzydlnej w dniach 5 września.

Polecamy: Słopnice: gościli starostów z całego województwa. Co przedmiotem dyskusji?

W niedzielę, 15 września, nastąpiło uroczyste poświęcenie ufundowanej na nowo przez Stowarzyszenie „Odwach” tablicy upamiętniającej członków 10. Brygady Kawalerii płk. Maczka. Jest ona widoczna w przedsionku skrzydlańskiej świątyni. Pierwotna, ufundowana w latach 80. XX w. przez kombatantów, uległa z biegiem lat zniszczeniu. Dzięki działaniom „dragonów” z Poznania, odzyskała dawny blask. Tablicę poświęcili: ks. ppłk Waldemar Rawiński z Limanowej oraz ks. dr Marek Krupa ze Skrzydlnej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tekst/fot. A. Cieślik

[gallery ids="24487,24486,24485,24484,24483,24482,24481,24479"]