Uroczystości związane z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej miały miejsce także w Tymbarku. Zostały one połączone z Aktem Nadania Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark imienia miejscowego bohatera. Jak jeszcze uczczono tę ważną rocznicę?

Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym w Tymbarku w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Tymbark w czasie II wojny światowej z udziałem pocztów sztandarowych szkół, młodzieży szkół podstawowych i klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, przedstawicieli samorządu gminy, Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, jednostki tymbarskiego Strzelca, dyrekcji placówek oświatowych oraz mieszkańców gminy.

W dalszej części uroczystości z udziałem Leszka Szustera , dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Marii Anny Potockiej, dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Falka Altenbergera, przedstawiciela Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz gościa honorowego Zofii Posmysz więźniarki niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz dokonano odsłonięcia na froncie ściany biblioteki Tablicy Pamięci kpt. Tadeusza Paolone.

W odsłonięciu tablicy (ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie) wzięli również udział: dr Maciej Korkuć - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN w Krakowie, wójt Paweł Ptaszek, przewodnicząca RG Tymbark Stanisława Urbańska oraz dyrektor biblioteki Ewa Skrzekut. W imieniu samorządu Gminy Tymbark i Instytutu Pamięci Narodowej pod tablicą złożono wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem programu uroczystości było odczytanie i wręczenie Aktu Nadania Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark imienia Kapitana Tadeusza Paolone. Dokonała tego przewodnicząca Rady Gminy Tymbark Stanisława Urbańska.

Polecamy:JUBILEUSZ 50-LECIA KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W PORĄBCE

Wyjątkowym i poruszającym momentem tego historycznego wydarzenia było wręczenie Ewie Skrzekut przez Zofię Posmysz kopii medalika „Chrystus Oświęcimski" , który otrzymała od kpt. Tadeusza Paolone w Auschwitz. Medalik będzie miał szczególne miejsce w Izbie Pamięci Narodowej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Tymbarku. Wykonanie kopii medalika było możliwe dzięki pomocy Leszka Szustera, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Za utrwalanie pamięci o kpt. Tadeuszu Paolone i podejmowanie różnorodnych działań ocalenia od zapomnienia tego bohaterskiego żołnierza, wójt Gminy Paweł Ptaszek i przewodnicząca Rady Gminy Tymbark Stanisława Urbańska wręczyli pamiątkowe płaskorzeźby: dr Maciejowi Korkuciowi, Zofii Posmysz, Stanisławowi Wcisło, Leszkowi Szusterowi, Gabrieli Kaptur, Marii Gancarczyk, Jakubowi Ryba, Tadeuszowi Rybce, Irenie Wilczek - Sowie, Marii Annie Potockiej, Falkowi Altenbergerowi i Andrzejowi Czernek.

Polecamy:Jak doszło do zderzenia w Pisarzowej? Jeden z uczestników bez uprawnień

Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania mieli możliwość wysłuchania wykładów: dr Macieja Korkucia na temat „ II wojna światowa - wyzwania pamięci w XXI wieku oraz Przemysława Bukowca „ kpt. Tadeusz Paolone - Ocalić od zapomnienia „ W imieniu zaproszonych gości podziękowania dla organizatorów uroczystości złożył dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Leszek Szuster. Po zakończonej uroczystości Pani Zofia Posmysz podsumowała swój pobyt w Tymbarku słowami: „To jest zwieńczenie mojego życia … i tyle mogę powiedzieć. Po to przyjechałam, żeby móc przenosić pamięć o tym Człowieku i starać się, aby ta pamięć jakoś się utrwalała. Jeżeli dzieje się tak jak tutaj, że było takie przyjęcie i takie zainteresowanie, to jest to wielka nagroda dla mnie, nie wiem czy zasłużona…"

To wydarzenie zostało zorganizowane przez samorząd Gminy Tymbark, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Bibliotekę Publiczną Gminy Tymbark i jednostkę tymbarskiego Strzelca.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

[gallery ids="24268,24267,24266,24265,24264,24263,24262,24261,24260,24258,24257"]