Dobra: do Rynku, a konkretnie do kaplicy mszalnej zlokalizowanej na podwórku pp. Kalców w Dobrej, wróciła po konserwacji figura św. Jana Nepomucena. Zobacz szczegóły!

Kaplica, w której umieszczono figurę wybudowana została ok. 1930 r. Jest prostokątną, z niszą w szczycie i małą sygnaturką w dachu. Ks. Edward Wojtusiak w swoim "Inwentarzu zabytków wsi Dobra" z 1982 r. notuje, jakoby kaplica stanęła w miejscu, gdzie uprzednio stała sama figura św. Jana, zapewne na jakimś cokole.

-Wcześniej, ze względu na zły stan zachowania, figura została zabezpieczona na plebanii.Być może jest to ta sama figura św. Jana Nepomucena, która stała przed powstaniem kaplicy. Na to, iż może być XIX-wieczna, wskazuje sposób jej wykonania, z atrybutami ludowej sztuki sakralnej - podaje portal "Historia Dobrej"

Polecamy: Prowadził “narkobiznes”. Policjanci zabezpieczyli sprytnie ukrytą marihuanę i nie tylko

Święty Jan Nepomucen jest patronem chroniącym od powodzi. Związany wprawdzie z Czechami, gdzie w 1393 r. poniósł śmierć męczeńską poprzez utopienie w Wełtawie, gdyż nie wyjawił tajemnicy spowiedzi żony króla Wacława IV. Dzięki temu jest patronem m. in. spowiedników, dobrej spowiedzi, osób tonących, ale także orędownikiem podczas powodzi. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.

Polecamy: Wybory parlamentarne 2019: Urszula Nowogórska “jedynką” na liście PSL w naszym okręgu

-Niestety nie znamy losów dobrzańskiego Nepomucena - nie wiemy, kto go wyrzeźbił i kiedy oraz kiedy pojawił się na dobrzańskim Rynku, jednakże warto zatrzymać się, idąc Plantami, podnieść nieco głowę i podziwiać ten piękny zabytek sztuki ludowej, tak ładnie teraz odnowiony - czytamy na profilu facebookowym portalu "Historia Dobrej"

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. portal Historia Dobrej