W pierwszy weekend sierpnia spokojna na co dzień Ochotnica Dolna wypełni się gwarem biegaczy górskich zwanych ultrasami. Ponad 1000 osób z Polski i 19 krajów świata przyjedzie aby przez 2 dni mierzyć się z wymagającymi trasami w Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Zobacz więcej informacji!

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2019, w skrócie - GUT, odbędzie się w dniach 2-4.08.2019 r. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna; tam też znajduje się start i meta wszystkich dystansów. Podczas IV edycji GUT odbędzie się 5 biegów dla dorosłych, biegi dzieci, a wydarzenie zakończy się w niedzielę 4.08 oficjalną dekoracją zwycięzców, w której udział wezmą Patroni Honorowi imprezy.

Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty - nowotarski i limanowski i przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 Nadleśnictw. Trasa koronnego dystansu - GUT102 - przebiega przez Gorczański Park Narodowy i objęta jest ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.

Polecamy:Mszana Dolna: Możesz wpłynąć na jakość życia mieszkańców. Wystarczy kilka kliknięć!

1100 biegaczy łącznie pokona ponad 53 tysiące kilometrów, zje ok pół tony arbuzów, 200 kg pomarańczy i wypije 2.500 litrów wody. Dobrostanu uczestników na trasie dopilnuje ok. 100 wolontariuszy, m.in. z LZS KS Gorc Ochotnica. O bezpieczeństwo imprezy zadba GOPR Grupa Podhalańska wraz ze strażakami z jednostek OSP w Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej, Tylmanowej, Szczawie, Nowym Targu i Lubomierzu. Na punkcie kontrolnym w Lubomierzu - Rzekach biegacze wzmocnią swoje siły pysznym jedzeniem przygotowanym przez KG „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej i KGW „Gosposie z Mszany Górnej”.

"To był najtrudniejszy moment biegu - przestać jeść pyszności od pań z koła i wyjść z punktu w Rzekach. Jedzenie było mistrzowskie!” - jeden z biegaczy wspomina ubiegłoroczną edycję zawodów.

Ultrasów na trasie przywitają głosy lokalnych zespołów muzycznych - m.in na starcie zagrają Wstonzecki z Ochotnicy Dolnej, na Lubaniu o świcie zaśpiewają Bełkoty, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.

Polecamy:Orkiestra Dęta “Echo Gór” w Bułgarii. Czym ten kraj zauroczył muzyków? [zdjęcia]

W realizację wydarzenia zaangażowani są wolontariusze z całej Polski, którzy już od środy zjeżdżają do Ochotnicy, niektórzy po raz 4-ty. Tym razem zaangażowała się również młodzież i druhowie z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Mszany Górnej. Cieszy też niesamowite zaangażowanie i wsparcie ze strony lokalnych organizacji, władz, stowarzyszeń i mieszkańców, którzy użyczają swojego czasu na rzecz jak najlepszego przyjęcia biegaczy podczas wydarzenia - opowiada jeden z organizatorów, Robert Zakrzewski.

Ważnym akcentem IV edycji wydarzenia jest w współpraca z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. PSONI Koło w Szczawnicy, które opiekuje się osobami z gmin Ochotnica Dolna, Szczawnica, Łącko i Krościenko, przygotowało dla biegaczy dystansu 102 ręcznie robione medale ceramiczne, a mamy i pracownicy Koła będą pracować jako wolontariuszki w biurze zawodów i na punktach żywieniowych. Podczas całego wydarzenia będą zbierane środki na rzecz budowy Domu Życia w Szczawnicy, który ma być przeznaczony dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Chętni mogą również dołożyć swoją cegiełkę na trwającej właśnie zbiórce on-line: https://pomagam.pl/gut-budujemydom/

To właśnie z myślą o mieszkańcach regionu w IV edycji pojawił się nowy bieg GUT12, którego dystans to 12 km. Niewątpliwą zaletą trasy GUT12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierch Młynne przez kwitnące łąki na Polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej. To dystans atrakcyjny dla mieszkańców okolicznych gmin, którzy chcieliby spróbować swoich sił w biegu na górskim szlaku. Jest to także opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w krótkich, dynamicznych dystansach.

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin, w których na starcie ramię w ramię stają amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Swój udział w tegorocznej edycji zapowiedzieli: ciesząca się świetną formą Paulina Tracz, która ma już na koncie zwycięstwo w GUT 2017 oraz jeden z najwyżej notowanych w ITRA Polaków; Darek Marek, który w Gorcach zjawi się już po raz trzeci. Na koronnym dystansie 102 km najmocniejszym zawodnikiem wg punktacji ITRA jest pochodzący z Krakowa Dominik Grządziel. Nie zabraknie też silnych zawodników z powiatu nowotarskiego i limanowskiego: Artur Baran z Gminy Dobra pobiegnie 84 km, a dystans 20 km wybrał Robert Faron z Gminy Kamienica.

Pierwsze w Polsce sześcioraczki, które urodziły się w Tylmanowej, zainspirowały Wójta Gminy Ochotnica Dolna do pomysłu organizacji biegu dla dzieci i poszerzenia programu imprezy. W ten sposób powstał Bieg Dziupiontek i Chodoków. Na start zapraszamy dzieci w wieku od 1 do 15 lat, a bieg odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia, o 11:00. Warto przyjechać - dla dzieci przygotowane są numery startowe, a na mecie będą czekać pamiątkowe medale.

Władze poszczególnych gmin i powiatów ufundowały dodatkowo statuetki dla Najszybszej Mieszkanki i Najszybszego Mieszkańca swoich samorządów. Rywalizacja odbędzie się w ramach niedzielnego biegu Ochotnica Challenge w kategoriach: gmina Ochotnica Dolna, Kamienica, Mszana Dolna i powiat nowotarski i limanowski. Nagroda specjalna - Puchar Gorca - czeka na biegacza, który jako pierwszy pokona trasę 102 km w czasie poniżej 10 godzin (najlepszy dotychczasowy czas to 10 h 24 min).

Atrakcją, która w tym roku czeka biegaczy, jest połączenie biegu z Dniami Ochotnicy Dolnej - “Gorczańskie Kośby”. W sobotę od 18:00 i w niedzielę od 16:30 przewidziane są atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz koncerty. W programie niedzielnego wieczoru jest Koncert Galowy projektu „Mozart kontra Sinatra”, występ kabaretowy Andrzeja Grabowskiego i koncert Grzegorza Wilka z zespołem.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: UG Mszana Dolna