O czym mówią drzewa w głębinach lasów, co się kryje w szeptach szumiących koron? Może uda się odkryć rąbek tajemnicy dzięki niecodziennej wystawie prac Edwarda Dudy pod jakże pobudzającym wyobraźnie tytułem „Święto lasu czyli sztuka według natury” już 5 lipca 2019 r. o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.

Tempera na desce, olej na płótnie, akwarela na papierze, fresk – to wszystko już było i bardzo trudno we współczesnej sztuce znaleźć jakąś nie zagospodarowaną niszę plastycznej wypowiedzi. Edward Duda artysta – samouk pochodzący z Nowego Targu, na stałe mieszkający w Krakowie, już jako dojrzały człowiek odkrył w sobie skłonności artystyczne. Jak sam zaznaczył podczas rozmowy dotyczącej jego twórczości - Nie chce być drugim Wyspiańskim ani drugim Van Goghiem. Tworzy bo czuje potrzebę podzielenia się z otoczeniem barwnymi oraz fantazyjnymi obrazami, które pojawiają się w jego wyobraźni. A twórczość ta podąża swoją własną ścieżką i nie wpisuje się w utarte schematy. Kanwą dla dzieł artysty stała się przede wszystkim kora drzew, której niepowtarzalna struktura wg artysty kryje w sobie zaskakujące wizje, które on za pomocą farb odkrywa przed wzrokiem nic niespodziewających się widzów. Poniekąd artysta dzięki swoim umiejętnością dopuszcza do głosu samą naturę, pozwala jej objawić swoje piękno, które rozwijało się nie raz przez wieki.

Polecamy: VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego 2019. Niezwykłe występy i moc atrakcji [wideo/galeria zdjęć]

Miłośników sztuki być może zachęci również informacją, że wernisaż wzbogaci występ Grupy Teatralnej Adalex, która zaprezentuje fragment programu muzycznego pod tytułem „Cygańska tęsknota”. Nostalgiczne nuty oraz dzieła Edwarda Dudy sprawią, że 5 lipca w Limanowej lasy dla nas zaśpiewają, a czy to będzie smutna czy radosna pieśń to już będzie zależało od widzów i słuchaczy.

Polecamy: Gdzie zabraknie prądu w tym tygodniu? Zobacz listę!

Edward Duda jest artystą – samoukiem. Urodził się w 1951 r. w Nowym Targu. Ukończył Szkołę Rzemiosł Budowlanych w Zakopanym, a następnie studia na Politechnice Krakowskiej. Zauroczony miastem, osiadł w Krakowie, gdzie podjął pracę jako inżynier w zawodzie budowlańca. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął, mając prawie lat 60. Wypracował własną, niepowtarzalną technikę oraz styl, nazywany przez przyjaciół „eduardiańskim”. Obrazy, rzeźby, instalacje tworzy ze wszystkiego i na wszystkim, co dała natura. „Święto lasu czyli sztuka według natury” to niezwykły cykl obrazów, stworzonych przez artystę na korze, deskach, sklejkach i fornirach.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.