Już w najbliższą sobotę 6 lipca odbędzie się X Spacer Historyczny po Limanowej pod tytułem: „Architektura i dzieje cmentarza wojennego na Jabłońcu”.

Cmentarz wojenny nr 368 na Jabłońcu powstał w obecnym kształcie w latach 1915 – 1918. Pochowano na nim ponad 400 żołnierzy armii austro – węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, którzy zginęli tu w grudniu 1914 roku w czasie bitwy limanowskiej. Zaprojektował go urodzony na Morawach architekt Gustaw Ludwig (1876 – 1952). Zaraz po bitwie limanowskiej większość poległych na Jabłońcu żołnierzy pochowano w prowizorycznych grobach ziemnych. Ciała niektórych poległych oficerów przewieziono do Tymbarku i pochowano między innymi w grobowcu rodziny Turskich. Kilka ciał poległych oficerów odesłano także rodzinom w głębi cesarstwa austro – węgierskiego. Po powołaniu jesienią 1915 roku we Wiedniu Wydziału Grobów Wojennych (Kriegsgraber Abteilung) oraz terenowych Oddziałów Wydziału Grobów Wojennych w tym także w Krakowie na wzgórzu Jabłonieckim przystąpiono do budowy reprezentacyjnego cmentarza wojennego. Prace przy jego budowie trwały do jesieni 1918 roku.

Polecamy: Szpital w Limanowej zaprasza na bezpłatne badania

Zgodnie z projektem Gustawa Ludwiga nekropolia ta składa się dwóch części przedzielonych drogą. Po jednej stronie znajduje się otoczony kamiennym murem teren samego cmentarza z polami grobowymi i nagrobkami oraz z kaplicą – mauzoleum po drugiej zaś stronie pierwotnie znajdował się taras widokowy z kamienną kolumną z krzyżem rycerskim (istnieje do dziś). Po II wojnie światowej na terenie tarasu widokowego pochowano żołnierzy armii czerwonej i partyzantów radzieckich którzy polegli na terenie powiatu limanowskiego. Warto jednak pamiętać, że mimo pochówków żołnierzy radzieckich ta część cmentarza pochodzi także z lat 1915 – 1918 i jest integralną częścią nekropolii pierwszo – wojennej. Część prac przy budowie tej nekropolii wykonywali włoscy kamieniarze, którzy byli jeńcami wojennymi i byli zakwaterowani w Limanowej.

Krzyże nagrobne jak i pomnik pułkownika Othmara Muhra oraz jego huzarów zaprojektował Gustaw Ludwig. Kaplicę – mauzoleum zaprojektował także ten architekt i nie jest prawdą, co podają niektóre przewodniki po Beskidzie Wyspowym czy Limanowej, że kaplica ta wzorowana była na pocisku artyleryjskim. O tym, co było inspiracją architekta przy projektowaniu kaplicy dowiedzą się wszyscy, którzy przyjdą na Jabłoniec i będą uczestniczyć w X Spacerze Historycznym.

Polecamy: Uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych

Start spaceru nastąpi o godzinie 16 30 przy kaplicy na cmentarzu wojennym nr 368 na Jabłońcu. Spacer poprowadzi Karol Wojtas. Spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. K. Wojtas