W dniach 7-9 czerwca 2019 r. odbył się jubileuszowy X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Rajd miał charakter edukacyjny.

W przedsięwzięciu wzięło udział dwanaście drużyn (patroli), które za nazwę zespołu obierały pseudonim wybranego partyzanta. W zabawie uczestniczyła również grupa uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej (patrol „Brzoza”).

Organizatorami byli: IPN Oddział w Krakowie oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK”. Celem rajdu było poznanie niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939-1945 na terenie powiatu limanowskiego, dotarcie do miejsc i obiektów – świadków historii, kultywowanie pamięci o walce zbrojnej i ofierze żołnierzy 1. PSP AK.

Polecamy: To już 50 lat! Jubileusz partnerstwa Limanowa-Dolny Kubin [zdjęcia]

Pierwszego dnia rajdu trasa rozpoczynała się w Szczawie, obok Muzeum i Kościoła Partyzanckiego. Patrole wyruszyły w kierunku „Obozu Wilka”, przemierzając ścieżkę edukacyjną. Następnie udano się na Polanę Stumorgową, a stamtąd na Mogielicę. Potem schodzono szlakiem do Jurkowa i do bazy noclegowej, która mieściła się w szkole podstawowej w Dobrej. Trasa liczyła około 22 kilometry. Zanim drużyny ruszyły na szlak, otrzymały wskazówki od komandora rajdu i mapę, dzięki którym przedsięwzięcie przybrało charakter gry terenowej opatrzonej narracją związaną z działalnością partyzancką podczas II wojny światowej. Po drodze mijano rekonstruktorów, którzy doskonale wcielali się w role partyzantów, Niemców, Sowietów i od nich uzyskiwano cenne wskazówki, jak należy dotrzeć do kolejnego punktu i jakie zadanie trzeba wykonać.

Następnego dnia trasa liczyła około 19 kilometrów i biegła z Dobrej w kierunku Wilkowiska, Stokówki między Kostrzą i Świnną Górą, Zęzowa, aż do Tymbarku. Na rynku w Tymbarku znajdowała się meta. Uczniowie nie dawali za wygraną i dzielnie pokonywali w upale wymagającą trasę. Żar lał się z nieba, ale świetna narracja oraz udział rekonstruktorów w rajdzie dodawały tylko motywacji, by dotrzeć na metę i wykonać większość zadań.

W niedzielę nastąpiło podsumowanie rajdu, rozdanie nagród oraz przemarsz do kościoła parafialnego na Mszę Świętą. O 12:45 w parku w Dobrej miała miejsce rekonstrukcja historyczna mówiąca o dziejach tutejszej ludności podczas II wojny światowej oraz zbrojnych działaniach, które były prowadzone w sercu Beskidu Wyspowego.

Polecamy: Remizy będą jak nowe! Jednostki OSP z regionu z dofinansowaniem [zdjęcia]

Uczestnicy rajdu, choć zmęczeni, zakończyli imprezę w bardzo dobrych humorach. Na pewno wielu zapamięta ten rajd, jako wspaniałe wydarzenie, lekcje historii na żywo oraz możliwość obcowania z piękną przyrodą i krajobrazami malowniczego Beskidu Wyspowego.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tekst/zdjęcia: A.Mrózek