Region: już w 55 gminach Małopolski pracują ekodoradcy. Docelowo będzie ich jeszcze więcej. W ramach projektu EkoMałopolska będą zatrudnieni we wszystkich gminach regionu.

Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że obecność ekodoradcy w gminie jest niezwykle ważna. Rzetelnie informuje o dostępnych programach dotacyjnych, doradza w wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego, dzieli się wiedzą o nowoczesnych technologiach dostępnych na rynku. Mieszkańcy zgłaszają się osobiście lub telefonicznie z pytaniami dotyczącymi możliwości uzyskania dofinansowania do wymian kotłów. Tylko do tej pory, ekodoradcy w gminach udzielili 453 530 porad i obsłużyli 13 512 wniosków o dofinansowanie.

Polecamy: Ich dzieci służą Ojczyźnie. Otrzymali medale„Za Zasługi dla Obronności Kraju”

Do ich zadań należy też opracowywanie i wdrażanie miejskich strategii ochrony powietrza, integrujących wszystkie dokumenty na poziomie lokalnym, które odnoszą się do zarządzania energią, rozwoju niskoemisyjnego i ochrony powietrza. Są odpowiedzialni za organizację zewnętrznego finansowania działań związanych z ochroną powietrza i mobilizowanie mieszkańców do korzystania ze środków wsparcia na wymianę kotłów na paliwo stałe lub termomodernizację swoich domów. Muszą współpracować z różnymi podmiotami: władzami miejskimi, mieszkańcami, przedsiębiorstwami, grupami opiniotwórczymi (media, organizacje pozarządowe, lekarze, nauczyciele itp.). Na poziomie regionalnym współpracują z urzędem marszałkowskim, tj. organem odpowiedzialnym za wdrażanie Programu ochrony powietrza i zarządzanie Regionalnym Programem Operacyjnym.

Ekodoradcy są pracownikami kompleksowo wyszkolonymi i przygotowanymi do pełnienia swojej funkcji. Taką możliwość zapewniły fundusze zewnętrzne, co stanowi olbrzymią pomoc i szansę dla samorządu. Także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego mocno wspiera ekodoradców m.in. poprzez organizację dla nich studiów podyplomowych, przygotowywanie materiałów edukacyjnych czy organizację szkoleń
– mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Posiadając ekspercką wiedzę, mogą dzielić się nią także z innymi. W okresie grzewczym, kiedy czujniki jakości powietrza wskazują duże przekroczenia, zdarza się, że ekodoradcy muszą wyjaśniać czym jest to spowodowane i co gmina robi w kierunku poprawy stanu powietrza. Organizują oni również wydarzenia o charakterze edukacyjnym, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Dotychczas wzięło w nich udział 248 334 osób.

Polecamy: Pokonali 50 km pośród gór. IX Beskidzkie Camino przeszło do historii [zdjęcia]

Ekodoradcy w każdej gminie to jedno z założeń projektu EkoMałopolska, którego celem jest podjęcie ambitnych i zdecydowanych działań w celu poprawy jakości środowiska w naszym województwie m.in. poprzez wzmocnienie działań programowych, edukacyjnych oraz popularyzowanie proekologicznych praktyk. Do 31 maja trwają konsultacje społeczne projektu.

Uwagi i sugestie można zgłaszać za pomocą formularza konsultacyjnego dostępnego na stronie internetowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. UMWM