Pensje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w dół? 20 proc. - o tyle może być obniżone wynagrodzenie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także ich zastępców. Tak zakłada rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych, przyjęte przez Radę Ministrów.

"Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych" - informuje Centrum Informacyjne Rządu. Wyjaśnia również, że funkcje zarządzające w samorządach są pełnieniem służby na rzecz społeczeństwa, które powinny podlegać społecznej ocenie i spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.

Zobacz także: 300 złotych na dziecko po wakacjach. Dla kogo i na jakich zasadach?

Rozporządzenie zakłada obniżenie średnio o 20 proc. minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

Obniżenie wynagrodzeń będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.

Zobacz także: Tylko u nas! Pięć orkiestr i wspólne wykonanie utworu "Dobrzańskie melodie" [wideo]

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Źródło: PAP