Burmistrz Miasta Limanowa, Dyrektor Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Dyrektor Muzeum w Kieżmarku serdecznie zapraszają 19 maja 2019 r. (niedziela) na inscenizację historyczną „Bitwa limanowska 1914 – oczami Polaków i Słowaków”.

Inscenizacja odbędzie się na specjalnie przygotowanym polu bitwy (pola obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na Jabłońcu) wyposażonym w okopy, transzeje oraz zabudowania, gdzie zetrze się kilkudziesięciu rekonstruktorów z Polski, Słowacji i Węgier. Swój udział zapowiedziały liczne grupy rekonstrukcji historycznej m.in. GRH Gorlice 1915, 58 Infanterie Regiment, GRH K.U.K Sturmtruppen i Infanterie Regiment 56, Klub Vojenskej Histórie Zapad, 69 Riezański Pułk Piechoty z Lublina, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kresy", a także Rosja w Ogniu.

Polecamy: Śmiertelny wypadek traktorzysty. 58-latka nie udało się uratować

Na polu walki widzowie ujrzą również broń ciężką, używaną przez walczące strony m.in. Minewerfer M14, karabiny maszynowe Maxim oraz Schwarzlose. Inscenizacji będą towarzyszyć efekty pirotechniczne nadające realności widowisku, a także w celach edukacyjnych historyczny komentarz objaśniający. Umożliwi to odbiorcom na „przeżycie” wydarzeń z grudnia 1914 r. i spojrzenie na bitwę z perspektywy jej uczestnika. Będzie to niepowtarzalna okazja na zapoznanie się w atrakcyjnej formie z historią tej ważnej dla losów I wojny światowej batalii, w której najbardziej znanym punktem był bój stoczony przez węgierskich żołnierzy z 9 i 13 pułku huzarów, na położonym pod Limanową wzgórzu Jabłoniec, w trakcie którego poległ pułkownik Othmar Muhr wraz z innymi oficerami, a przebiegające przez pozycję obronną okopy, w czasie krwawej walki wręcz, kilkukrotnie przechodziły z rąk do rąk.

W części oficjalnej majowego programu zostanie również otwarte centrum informacji historycznej oraz infrastruktura turystyczna obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na wzgórzu Jabłoniec. Punkt zaopatrzony został w zatokę autobusową oraz miejsca postojowe dla 12 samochodów osobowych, wraz z wiatą turystyczną wyposażoną w stoły i ławy oraz ekran multimedialny, w którym każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z filmem dokumentalnym i najważniejszymi informacje o bitwie limanowskiej. Punkt informacji historycznej na wzgórzu Jabłoniec stanowi uzupełnienie in situ wystawy znajdującej się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, zapewniający możliwość obejrzenia pola bitwy wraz z narracją historyczną.

Program uroczystości jest przygotowany w ramach mikroprojektu „Polsko-słowackie braterstwo broni – Bitwa Limanowska 1914” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.

Polecamy: Zderzenie dwóch osobówek. Cztery osoby, w tym małe dziecko, w szpitalu

PROGRAM: 10.30 Część oficjalna na Cmentarzu Wojskowym nr 368: • Wciągnięcie flag państwowych na maszty i odegranie hymnów państwowych • Msza święta w intencji ofiar historycznej bitwy • Apel poległych i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich • Warta rekonstruktorów i członków stowarzyszeń • Uroczyste otwarcie Punktu informacji historycznej z zapleczem dla osób odwiedzających 11.30 Rekonstrukcja pn. Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków - na polach obok cmentarza • Inne atrakcje historyczne i poczęstunek 15.00 Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej: • Prezentacja interaktywnej wystawy stałej pn. Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914 • Wykład dr Wacława Szczepanika pn. Skład narodowościowy armii austro-węgierskiej na terenie Galicji w początkowym okresie wojny.

WSTĘP WOLNY!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: Muzeum Limanowa