Wykład Karola Wojtasa z okazji 250. rocznicy „Wielkiego Pożaru Limanowej” w 1769 roku.

Środa, 13 marca 2019 roku

Godz. 17 00

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej

ul. Matki Boskiej Bolesnej 13

Przez wieki europejskie miasta i miasteczka niszczyły wojny i klęski żywiołowe w tym bardzo często pożary. Ogień przez długie lata był największym zagrożeniem dla w znacznej części zbudowanych z drewna i łatwopalnych materiałów budynków w miastach naszej części Europy. W wielowiekowej historii polskich miast były tak zwane „wielkie pożary”, które to niszczyły ich zabudowę oraz dziedzictwo materialne i kulturowe. Często „wielkie pożary” były wydarzeniami granicznymi okresów rozwoju i koniunktury miast i miasteczek, po których następował czas marazmu i upadku. Po pożarze oczywiście przystępowano do odbudowy miast, ale nie zawsze oznaczało do powrót do dawnej świetności.

Polecamy: Limanowa: znaleziono zwłoki w korycie rzeki

W dziejach Limanowej 250 lat temu miało właśnie miejsce takie wydarzenie graniczne, jakim był wielki pożar miasta w marcu 1769 roku. Wybuchł on 14 marca 1769 roku. Tego dnia ogień strawił doszczętnie prawie całe miasto. Zabudowa Limanowej w tym okresie jak większości małych miast w tej części kraju była w całości drewniana. Z źródeł historycznych wiemy, że pożar zaczął się w browarze limanowskim prowadzonym przez miejscowych Żydów i szybko przeniósł się na kolejne budynki. Spłonęły wówczas limanowski kościół parafialny pod wezwaniem św. Walentego, ratusz, który stał na środku rynku, szkoła miejska, oraz duża część domów prawdopodobnie także resztki obwarowań miasta wraz z bramami. Z płomieni, które objęły limanowską świątynie uratowano jedynie tylko figurę Matki Boskiej Bolesnej i gotycką chrzcielnicę. Są one dziś najstarszymi zabytkami zachowanymi w naszym mieście. Mieszkańcy Limanowej stracili swoje domy, ale i także warsztaty pracy.

Z okazji rocznicy pożaru Limanowej w 1769 roku już w najbliższą środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej swój wykład wygłosi pan Karol Wojtas – inicjator „Spacerów Historycznych po Limanowej”. Tematem spotkania będą „Pożary Limanowej na przestrzeni wieków”. Podczas wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną oprócz omówienia pożarów, które nawiedziły nasze miasto od XVI do XX wieku przedstawiona zostanie także historia limanowskiej straży pożarnej, która w tym roku obchodzi jubileusz 145 – lecia swojego działania. W 1874 roku w naszym mieście powołano Ochotniczą Straż Ogniową. Dziś w Limanowej działają Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot./źródło: K. Wojtas