W ramach realizacji projektu „Znaczenie pszczół w przyrodzie i zależność człowieka od świata przyrody” w pasiece „Bartek” w Kasince Małej odbyły się pierwsze zajęcia edukacyjne. Wzięli w nich udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej.

Na wstępie uczestnicy zajęć obejrzeli filmik nt. zagórzańskiej przyrody, na którym poznawali rośliny miododajne i piękno otaczającego nas środowiska. Poznali również życie pszczół i gatunki miodu. Podczas spaceru po pasiece wśród uli mogli zobaczyć z bliska jak wygląda ul, również w środku. Ul to miejsce, gdzie pszczoły żyją, rozwijają się i wytwarzają miód oraz inne produkty pszczele.

Polecamy: Pierwsza Małopolanka i noworoczne bliźniaki z “wyprawką” od samorządu województwa

Kolejnym miejscem zajęć była pracownia pszczelarska, gdzie wykonuje się wszelkie prace związane z gospodarstwem pasiecznym. Tu uczestnicy zajęć poznali szczegółową budowę ula i poszczególne jego elementy, sposób dokarmiania pszczół i przeznaczone do tego podkarmiaczki używane dawniej i dziś, dowiedzieli się jak pozyskuje się wosk i poznali sposób wyrobu świec oraz figurek woskowych, a także zapach i wygląd prawdziwego wosku pszczelego. W pracowni pobierania miodu omówiono i pokazano sposób odsklepiania plastrów, wirowania miodu w miodarce, zlewania miodu przez sita do wiadra i zlewanie do odstojnika przez kolejne sita, a następnie do słoików i naklejania etykietek ze zdjęciami terenu Zagórzańskiej Krainy – Gminy Mszana Dolna.

Polecamy: Czołowe zderzenie i cztery osoby w szpitalu. Strażacy mają pełne ręce roboty

W pracowni każdy mógł własnoręcznie przygotować – zbić ramkę pszczelą. Po powrocie do pomieszczenia edukacyjnego w pasiece nastąpiła degustacja omawianych wcześniej gatunków miodu, pozyskanych w naszym terenie, z regionalnym białym serem, masłem i razowym chlebem, aby podkreślić, że naprawdę warto dbać o przyrodę i nasze pracowite kochane pszczoły.

Projekt realizowany był w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki, przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło/fot. UG Mszana Dolna