Eksperci sądeckiego ZUS w ramach Dnia Seniora gościli w limanowskim Dziennym Domu Seniora SENIOR - WIGOR. Pełni radości życia podopiecznymi placówki, pomimo tego ze są na emeryturze, chętnie zdobywali wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych. Uczestnicy spotkania rozmawiali również o tym jak nie dać się oszukać.

Ideą przyświecającą organizacji Dnia Seniora przez ZUS jest przede wszystkim uaktywnienie seniorów, podniesienie wiedzy na temat ich praw, a także nawiązanie współpracy ze środowiskami skupiającymi osoby w jesieni życia, które owocować będzie wymianą pomysłów i doświadczeń.

Polecamy: Wybuch pieca w lakierni. Jedna osoba poszkodowana

-Ponad 7,4 mln osób pobierało emerytury i renty w zeszłym roku. Świadczeniobiorcy to grupa klientów, która kontaktuje się z ZUS regularnie i często. Z badań opinii publicznej wynika, że seniorzy to również grupa klientów, którzy najlepiej ocenia ZUS jako instytucję. Nie bez przyczyny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie zawiódł. Przez ponad 80 lat istnienia systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce zmieniały się systemy i ustroje polityczne, a ZUS wypłacał świadczenia emerytalne na czas – podkreślała Anna Mieczkowska, koordynator ds. komunikacji i edukacji 
z sądeckiego oddziału ZUS, przypominając historię ubezpieczeń społecznych w naszym kraju.

Uczestnicy spotkania poznali profil małopolskiego seniora.

-W Małopolsce żyje dziś 750 tys. osób, które przekroczyły 60 lat - to jest co piąty mieszkaniec regionu. Małopolscy seniorzy cieszą się dobrym zdrowiem, przez co żyją dłużej niż mieszkańcy innych regionów Polski. Kobiety żyją średnio 82,4 lata, mężczyźni 75,1 lat. Ponad 400 osób w Małopolsce przekroczyło 100 lat – mówiła Anna Mieczkowska.

Uczestnicy spotkania mogli także zdobyć najnowszą wiedzę dotyczącą ogólnych zasad waloryzacji świadczeń ZUS.

-Wiele starszych osób staje się ofiarami oszustów, wyłudzeń pieniędzy czy nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. O tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo mówili eksperci ZUS. Osoby starsze są w większym stopniu narażone, na to aby stać się ofiarami przestępców. Nierzadko są to osoby samotne, schorowane, a oszuści wykorzystują ich dobroć, łatwowierność oraz chęć pomocy osobom bliskim. Dlatego tak ważne jest uświadomienie im podstawowych zasad bezpieczeństwa. 
Ta wiedza w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie wielu życiowych dramatów – podkreślała Anna Mieczkowska.

Polecamy: Kolizyjna niedziela na drogach powiatu, w tym potrącenie pieszego

Ekspertka ZUS przestrzegała przed zagrożeniami ze strony osób którzy podając się 
m. in. za pracowników ZUS, chcą wejść do domu starszych osób. Posiadanie konta bankowego przez seniora pozwala na większe bezpieczeństwo pieniędzy pochodzących ze świadczeń emerytalnych.

Na koniec seniorzy mogli zweryfikować swoja wiedzę na temat emerytur. Pytań do przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych było mnóstwo. Podopieczni placówki chcieli przede wszystkim skonsultować się w swoich indywidualnych sprawach, ale pytano również o możliwość podwyższenia swojego świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat organizuje Dni Seniora. Wydarzenie wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, wypadającego w październiku. W tym roku współorganizatorem Dzień Seniora jest Krajowy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., źródło: ZUS